Rolety okienne – co na ich temat powinniśmy wiedzieć?
Zakup rolet okiennych wiąże się nie tylko z ich akcentem wizualnym, ale również technicznym. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów rolet, dlatego warto zapoznać się z podstawowymi cechami oraz dotyczącymi ich różnicami, aby zakup ten okazał się trafiony i służył przez długie lata. Czym więc kierować się podczas wyboru rolet okiennych?
Roleta okienna wewnętrzna – rodzaje
Roleta wolnowisząca
To najbardziej klasyczny typ rolet, o najprostszej konstrukcji, a co za tym idzie – najniższej cenie. Montuje się ją w prosty sposób, na ścianie lub suficie, zasłaniając tym samym całe okno jak i jego wnękę. W przeciwieństwie do rolet montowanych na ramach z prowadnicami, ta jest podatna na zniszczenia. W tym wypadku wytrzymalsza będzie roleta wolnowisząca z bambusa.
Roleta rzymska
Roleta rzymska swoją budową przypomina roletę wolnowiszącą, ale najczęściej wykonana jest z lżejszych tkanin i zwija się jak plisa. Niewątpliwym atutem jest możliwość łatwego demontażu i wyprania, bez uszkadzania materiału. Rolety rzymskie często pełnią rolę dekoracyjną, dopełniając aranżację wnętrz stylowym wykończeniem, np. z falban.
Roleta z żyłką na ramę okienną
Jeśli chcemy zasłonić samą szybę okienną, to naprzeciw takim oczekiwaniom stanie roleta zawieszana bezpośrednio i bezinwazyjnie na ramie okna. Jej montaż nie jest kosztowny, ani skomplikowany. Roleta z żyłką występuje w dwóch wariantach: z prowadnicami oraz bez. Prowadnice są opcją droższą, ale dzięki nim roleta będzie lepiej przylegać do okna i zapewni większą trwałość.
Roleta w kasecie z prowadnicami
Jednym z bardziej trwałych rozwiązań jest roleta w kasecie z prowadnicami. Roleta montowana jest na ramie okna i można ją do niej zarówno przykręcić, jak i bezinwazyjnie przykleić. Przy ewentualnym demontażu rolety usunięcie taśmy klejącej z ramy nie stanowi problemu. Dużym atutem jest również ich doskonałe przyleganie do szyby, co niweluje prześwity. Dzięki prowadnicom i kasecie, roleta nie jest podatna na zagniecenia, ani zanieczyszczenia.
Roleta plisowana
Coraz większą popularnością cieszy się roleta plisowana, która daje możliwość wyboru zasłaniania wybranych partii okna, dzięki opcji opuszczania i zaciągania rolet od góry, jak i od dołu. Montowane są najczęściej między listwami przyszybowymi. Roleta okienna plisowana to bardzo dobre rozwiązanie dla okien nietypowych, w których zamontowanie standardowych rolet stanowi większe wyzwanie. Plisy występują w wielu wariantach kolorystycznych, dzięki czemu łatwo dopasować je do aranżacji.
Rolety do okien dachowych
Okna dachowe rządzą się innymi prawami ze względu na grawitację, dlatego rolety dachowe różnią się budową od rolet przeznaczonych do okien fasadowych, co zapobiega m.in. przed obwisaniem tkaniny. Mechanizm sprężynowy pozwala na naciąganie materiału na dowolnej wysokości okna i jest estetyczniejszy w przypadku okien dachowych, znajdujących się pod skosem. Montaż rolet okiennych dachowych jest trudniejszy niż fasadowych.
Stopień zaciemnienia rolet okiennych
Warto zastanowić się nad stopniem zaciemnienia, jakiego oczekujemy. Wszystko zależy, czy chcemy zachować dyskrecję w ciągu dnia, wpuszczając jednocześnie do pomieszczenia nieco światła czy zależy nam na całkowitym zaciemnieniu pomieszczenia. W pierwszej sytuacji najlepiej sprawdzi się roleta okienna o delikatnej, jasnej barwie.
W sytuacji, w której zależy nam na pełnym zaciemnieniu, najlepiej sprawdzi się roleta okienna zaciemniająca, która idealnie przylega do szyby i pochłania światło prawie całkowicie, choć wizualnie nie różni się wiele od tradycyjnej. Roleta zaciemniająca nie tylko ułatwi nam zasypianie, nawet w ciągu dnia, ale jest idealna także do przestrzeni, w której funkcjonuje projektor, zapewniając przejrzystość wyświetlanego obrazu. Istotną zaletą rolety zaciemniającej jest także ochrona przed nadmiernym przegrzewaniem pomieszczenia, co sprawdzi się szczególnie podczas letnich upałów oraz w takich pomieszczeniach jak spiżarnia.
Alternatywą jest funkcjonalna roleta okienna dzień/noc, która dzięki zastosowaniu tkaniny dwuwarstwowej, pomoże dowolnie regulować stopień nasłonecznienia. Nie zapewni nam jednak takiego stopnia zaciemnienia, jak roleta okienna zaciemniająca.
Kwestii, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze rolety okiennej jest zatem sporo i wiele zależy ostatecznie od indywidualnych preferencji. Warto więc je określić, a po zapoznaniu się z rodzajami rolet, podjęcie decyzji powinno być już dużo łatwiejsze.