Przegląd obrusów - najpopularniejsze wzory i kolory
Dekoracja stołu bez obrusu nie jest pełna, nawet minimaliści podzielają to zdanie. Ładnie nakryty stół, nie tylko od święta, sprawia, że jadalnia prezentuje się lepiej. Nabiera przyjaznego charakteru.
Na przestrzeni ostatnich lat obrusy zostały sprowadzone do roli dodatku, który wyjmujemy z szafy wyłącznie od święta. Ich miejsce zajęły podkładki, a nagie blaty stały się normą w nowoczesnych wnętrzach. Brak obrusu na stole na co dzień ułatwia życie — nie trzeba go regularnie prać i prasować. Z drugiej strony obrus jest po to, by chronić blat przed uszkodzeniami. Jeśli obrusy jawią Ci się jako archaiczna ozdoba w stylu domu babci, z pewnością nie widziałeś jeszcze nowoczesnych obrusów, które zachwycają wzornictwem i są prawdziwą ozdobą jadalni.
Nowoczesne obrusy
Co rozumiemy pod pojęciem nowoczesny? Z pewnością wzornictwo w trendach oraz różnorodność tkanin, z których szyje się obrusy. Koronki i żakardy wciąż są dostępne, ale mają zupełnie inną fakturę. Nowoczesne obrusy to nie tylko bogato zdobione serwetki, ale również gładkie serwety w stonowanych kolorach. Zmieniło się nie tylko wzornictwo, ale również właściwości tkanin. Mamy obecnie spory wybór obrusów plamoodpornych. Do ich produkcji wykorzystuje się tkaniny hydrofobowe — płyn nie wnika we włókna, a spływa z nich jak z gładkiej powierzchni.
Obrusy białe
Biały obrus to obowiązkowe wyposażenie każdego mieszkania. To synonim odświętnej dekoracji stołu — jeśli na stole jest biały obrus — to znaczy, że okazja jest podniosła. Białe obrusy mogą mieć różne formy — od bogato zdobionych, koronkowych serwet po bawełnianą klasykę. Zatrzymajmy się na chwilę przy koronkach — obecnie bardzo modne są te grube, ręcznie dziergane. Prezentują się doskonale w jadalniach w stylu boho.
Obrusy czarne
Czerń we wnętrzach jest obecnie w trendach. Czarny obrus o ładnej strukturze i w głębokim kolorze to bardzo elegancki dodatek do wnętrza. Nie musisz decydować się na obrus jednolity — duże kwiaty na czarnym tle prezentują się doskonale. Wybierając czarne tekstylia zwróć uwagę na jakość materiału — szczególnie bawełna powinna być z wyższej półki. Chodzi o to, by kolor nie tracił na intensywności przy każdym praniu. Czarny obrus wygląda dobrze tylko wtedy, gdy kolor jest intensywny.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że stół w jadalni to duża powierzchnia. Jeśli pomieszczenie jest małe, to lepiej wybrać obrus w jaśniejszych odcieniach. Nawet w jasnej i dużej jadalni czerń dobrze jest przełamać dodatkami w innym, jaśniejszym kolorze.
Obrusy kolorowe
Kolorowe tekstylia to doskonały sposób na wprowadzenie wybranych kolorów do wnętrza. Jeśli marzy Ci się szybka i efektowna metamorfoza to wystarczy sięgnąć po obrusy kolorowe i inne tekstylia jak poszewki dekoracyjne czy zasłony. Słoneczny żółty i szary to najmodniejsze połączenie kolorystyczne tego roku. Obrus w odcieniu Illuminating będzie doskonale pasować do jadalni utrzymanej w szarościach. Obrusy kolorowe, szczególnie te w zdecydowanych, ciekawych barwach to najlepszy sposób, aby ożywić przestrzeń.
Obrusy do jadalni z ciekawym deseniem to propozycja dla miłośników kolorowej geometrii. Styl Bauhaus i nawiązania do twórczości Pieta Mondriana doskonale sprawdzają się nowoczesnej przestrzeni.
Obrusy w kwiaty
Na koniec prawdziwy hit ostatnich sezonów — motywy kwiatowe i florystyczne. Obrusy w kwiaty doskonale realizują naszą potrzebę wprowadzenia natury do wnętrz. Przyroda w jej najpiękniejszym wydaniu to wdzięczny temat na deseń ozdobny. Motywy kwiatowe i roślinne z przeważającą żywą zielenią to domena stylu Urban Jungle. Ale mamy do wyboru również delikatniejsze wzory — przepięknie prezentują się obrusy kwiatowe, których wzór jest jakby namalowany akwarelą. Tkanina jest jakby delikatnie muśnięta pędzlem, płatki niemal przeźroczyste. W opozycji stają obrusy w kwiaty w wersji makro — duże malwy, róże i eustomy na ciemnym tle. Taki obrus do jadalni sprawi, że wnętrze nabierze bardzo interesującego charakteru — a spójność zyskasz dobierając zasłony z podobnym deseniem.