Popraw jakość snu — poduszki, kołdry i pościele
Sypialnia powinna kojarzyć się z komfortem i wypoczynkiem. Aby tak było, starannie wybieramy materace i pościel. Sprawdź, jak wybrać kołdrę, poduszkę i komplet pościeli, aby dobrze się wyspać.
Zdrowy sen to gwarancja, że w ciągu dnia będziesz miał energię do działania i dobry nastrój. Ważne jest nie tylko to ile godzin, ale również, w jakich warunkach śpisz. Miękka poduszka i ciepła kołdra wystarczają wyłącznie w teorii — w praktyce okazuje się, że każdy z nas potrzebuje zupełnie innego zestawu pościeli.
Wybierz odpowiednią poduszkę
Poduszki ergonomiczne, przeciwalergiczne, bambusowe, z pianki termoelastycznej, dla śpiących na brzuchu i tak dalej… Dziś wybór poduszki naprawdę może przyprawić o zawrót głowy. Jak wybierać? Zacznijmy od rodzaju wypełnienia i kształtu poduszek.
Poduszka może mieć wypełnienie syntetyczne lub naturalne. To pierwsze to pianki lub syntetyczne watoliny. Bardzo modne ostatnio stały się poduszki z pianki Visco. Odkształca się ona pod wpływem ciepła i nacisku. Teoretycznie każdy z nas powinien się na niej wyspać, w praktyce nie wszyscy mogą w pełni korzystać z jej dobrodziejstw. Zatem jeśli chodzi o piankę termoelastyczną to lepiej sprawdza się w roli materaca.
Decydując się na klasyczne wypełnienie syntetyczne zwróć uwagę na jakość poduszki. Niestety tanie poduszki z tym wypełnieniem bardzo szybko tracą kształt — wypełnienie zbija się w twarde kulki i przesuwa się w poszewce. Wypełnienie antyalergiczne to specjalny produkt, który zapewnia wysoki poziom higieny. Zastosowana technologia hamuje rozwój roztoczy, które są stałymi bywalcami naszych łóżek i silnym alergenem.
Naturalne wypełnienie poduszki to tradycyjnie puch lub pierze. Takie poduszki są przyjemnie miękkie, sprężyste i bardzo ciepłe. Jednak osoby uczulone na pierze powinny ich unikać. Alternatywą są poduszeczki wykonane z naturalnego lateksu. Ich właściwości gości są podobne do poduszek z pianki memory.
Kołdry zapewniające komfort
Kolejnym elementem wyposażenia łóżka jest kołdra. Jej zadaniem jest zapewnienie osobie śpiącej komfortu termicznego. Podczas snu nie poruszamy się, metabolizm i tętno zwalniają. Dlatego inaczej odczuwamy temperaturę — zwykle jest nam chłodniej.
Kołdra powinna być lekka i oddychająca, a jej pokrycie powinno dobrze pochłaniać wilgoć. Podobnie jak poduszki, kołdry wypełniane są różnymi materiałami — od syntetycznych wypełnień po pierze i puch. Wybór kołdry powinien opierać się o indywidualne potrzeby i porę roku. Mamy bowiem do wyboru kołdry zimowe, letnie i uniwersalne. Kołdry zimowe zdecydowanie lepiej grzeją, co wcale nie musi oznaczać większego ciężaru. Nowoczesne wypełnienia są lekkie, a jednocześnie bardzo dobrze izolują.
Pościel najwyższej jakości
Poszewka powinna być przyjemna dla skóry i oddychająca. Odnosi się to zarówno do pokryć kołder jak i poduszek, jak i zestawów poszewek. Zacznijmy od tego, co wewnątrz — pokrycie poduszki wykonane z bawełny to rozwiązanie tradycyjne. Alternatywą dla niego są pokrycia bambusowe. Włókna bambusa wykazują właściwości antybakteryjne, dzięki temu zachowany jest wysoki poziom higieny.
Wszyscy cenimy sobie estetykę — dobrze czujemy się w ładnym otoczeniu. Piękne pościele to przysłowiowa kropka nad i w urządzaniu komfortowej sypialni. Wybór wzorów i kolorystyki jest kwestią indywidualną, my zajmiemy się jakością tkaniny. Naturalna bawełna to uniwersalny wybór, szczególnie gdy wybierzemy materiał wysokiej jakości. Należy pamiętać, że pościel powinniśmy zmieniać raz w tygodniu, zatem należy wybrać takie poszewki, które nie stracą fasonu i koloru mimo częstego prania.
Pościele z jedwabiu są bardzo efektowne, ale bardzo drogie. Alternatywą wydaje się satyna, ale nie ta poliestrowa tylko bawełniana. Materiały syntetycznie nie zapewniają prawidłowej cyrkulacji powietrza, a skóra pod pościelą powinna swobodnie oddychać. Dla zmarzluchów polecamy pościele z flaneli, jej miękka powierzchnia otula skórę i doskonale utrzymuje ciepło. Doskonale sprawdzi się zimą — latem warto wymienić pościel na bardziej przewiewną. Jak mawiały nasze babcie „jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz”.