Ochraniacze na materace - czy warto rozważyć zakup?
Ochraniacz na materac zwiększa jego żywotność, chroni przed przedwczesnym zużyciem, a także ułatwiają proces czyszczenia (dużo łatwiej jest wyprać szybko zdejmowany pokrowiec materaca niż sam materac). Czy jednak warto rozważyć zakup takiego akcesorium?
Kupując materac i zaniedbując zakup ochraniacza, konsumenci popełniają błąd. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego.
We śnie spędzamy jedną trzecią życia. Zdrowie i życie zależy od jakości snu. Ją z kolei można poprawić, kupując wysokiej klasy materac, który kosztuje dużo pieniędzy. Ochraniacz to niewielki wydatek zwłaszcza jeśli rozumiesz, dlaczego w ogóle go potrzebujesz. Podstawową funkcją tego dodatku jest ochrona materaca w celu wydłużenia jego żywotności.
Dlaczego potrzebujesz ochraniacza na materac?
Ochraniacz na materac nie tylko zapewnia zdrowy sen, ale także higienę. Podczas snu organizm wytwarza pot. Cząsteczki potu i rogowej skóry przechodzą przez prześcieradło i trafiają bezpośrednio do materaca, niszcząc go. Rozwijają się też bakterie. Ciepłe otoczenie jest dla nich świetną pożywką. Ochraniacz na materac pomaga utrzymać go w czystości i zapobiega zabrudzeniom. Wodoodporny model dodatkowo ochroni materac przed wilgocią (np. przed przypadkowym rozlaniem wody).
Oprócz ochrony przed zanieczyszczeniami, nakładka na materac spełnia kilka innych funkcji:
- Jeśli osoba poci się podczas snu, prześcieradło szybko nasiąka wilgocią, a powierzchnia materaca staje się mokra. W przypadku braku ochraniacza na materac istnieje ryzyko, że po jakimś czasie wierzchnia warstwa wypełnienia materaca zacznie gnić (często są to materiały naturalne - filc, mata lub włókno kokosowe). W takim przypadku pozostaje tylko zmienić materac, ponieważ jego zapach będzie nieprzyjemny.
- Pokrowce na materace dostępne w pakiecie nie zawsze są wykonane z wysokiej jakości tkaniny. Jeśli dostałeś materac „ubrany” w syntetyczną dzianinę, to po chwili na jego powierzchni uformują się grudki wynikające z tarcia o prześcieradło. Leżenie na nich jest bardzo niewygodne. Sytuację uratuje nawet zwykły gruby bawełniany pokrowiec na materac.
- Kontynuując temat tanich tkanin, warto pamiętać o materacach, które elektryzują włosy. Wskazane jest ukrycie ich pod warstwą materiału, który nie będzie naelektryzowana.
- A co, jeśli kupiłeś drogi materac z gładkim żakardowym wykończeniem i przykryłeś go jedwabnym prześcieradłem? Niestety, najprawdopodobniej będzie się ono zsuwać. Pomiędzy dwoma śliskimi tkaninami doskonale sprawdzi się zwykły, bawełniany ochraniacz na materac. Droższe modele są wykonane z tkaniny z impregnacją antybakteryjną. Takie produkty pomogą osobom o słabej odporności lub tym, którzy są w trakcie leczenia.
Jaki jest cel ochraniacza na materac?
Główną funkcja tego akcesorium jest ochrona materaca przed kurzem, brudem i drobnoustrojami. Cel ten spełniają wszystkie bez wyjątku ochraniacze na materac. Łatwe do zdejmowania i zakładane za pomocą pasków lub gumki, ochraniacze są wygodne w utrzymaniu w czystości. Dzięki takiemu rozwiązaniu, miejsce do spania zawsze pozostaje czyste, nie pojawia się na nim pleśń i roztocza, a sam materac wytrzyma znacznie dłużej. Większość modeli ochraniaczy można prać. Tryb prania i temperatura wody zależą od materiałów, z których są wykonane. Informacje te są podane na etykiecie lub w załączonej do nich instrukcji obsługi. Przed praniem należy zapoznać się z zaleceniami, ponieważ niektóre rodzaje wypełniaczy nadają się tylko do czyszczenia na sucho.
Jak wybrać ochraniacz na materac?
Przy wyborze najlepszego ochraniacza na materac należy wziąć pod uwagę grubość produktu, rodzaj materiału wypełniającego, sposób mocowania i inne parametry. Należy także wcześniej pomyśleć, gdzie będzie przechowywany pokrowiec i jak o niego dbać.
Sofa czy łóżko?
Możesz kupić dowolny model pokrowca na materac. W przypadku sofy odpowiedni będzie ochraniacz z elastycznymi paskami w rogach. Kupowanie modelu z mocowaniem obwodowym jest niepraktyczne, ponieważ trudno będzie go zdjąć i założyć.
Grubość/wysokość ochraniacza
Ten parametr należy dobrać w zależności od rodzaju materaca.
Wewnątrz pokrowca ochronnego materaca mogą znajdować się:
- Sintepon - syntetyczny, oddychający miękki materiał;
- Hallcon - składa się z włókien syntetycznych w formie spirali, dzięki czemu jest trochę sprężysty, tworzy wygodną do spania powierzchnię;
- Włókno bambusowe - naturalny lekki wypełniacz o działaniu antybakteryjnym;
- Jedwab - wypełniacz premium, który jest lekki, miękki, przyjemny w dotyku, wytrzymały;
- Nowoczesny puch zapewniający ochronę przed pojawieniem się szkodników;
- Bawełna - naturalny materiał, dobrze oddychający i wchłaniający nadmiar wilgoci; Modele bawełniane są pikowane, wypełniacz nie może się przesuwać i gromadzić w jednym miejscu, dzięki czemu produkt służy przez długi czas;
- Wełna - naturalny wypełniacz tworzący wyjątkowy zdrowy mikroklimat.
Sposób mocowania
Ochraniacze na materac można przymocować do głównego materaca na trzy sposoby:
- Za pomocą gumek w rogach - takie modele zwykle zakrywają tylko górę materaca i pozostawiają otwarte boki. Gumka lub sznurek na obwodzie (jak prześcieradło z gumką) - w tym przypadku ochraniacz na materac zakrywa nie tylko wierzch materaca, ale także jego boki. Jest to szczególnie ważne w przypadku wodoodpornych i ochronnych pokrowców na materace.
- Zapięcie na zamek - ochraniacz nakłada się na materac jak pokrowiec zdejmowany za pomocą zamka błyskawicznego z boku. Jest to najbardziej niezawodny sposób, ale proces zakładania i zdejmowania zajmuje więcej czasu, ponieważ materac należy odwrócić. Ochronne i wodoodporne modele z zamkiem błyskawicznym chronią całą powierzchnię materaca przed zabrudzeniem.